Søk i denne bloggen

Riverton og Glassnøkkelen

Rivertonprisen – «Den gyldne revolver» – deles ut hvert år av Rivertonklubben, og skal gå til forfatteren av årets beste norske kriminallitterære arbeid enten det gjelder en roman, novellesamling, skuespill, originalmanus for spillefilm, fjernsynsdrama, eller radioteater. Prisen er et samarbeid mellom Rivertonklubben, Bokhandlerforeningen, Den norske Forleggerforening og De norske Bokklubbene. Det er Rivertonklubbens egen jury som utnevner vinneren. Prisen og klubben er oppkalt etter forfatteren Stein Riverton, som var Sven Elvestads psevdonym som krimforfatter. (Tekst henta frå Wikipedia)

Vervet som Riverton-president har blitt bekledd av disse:

* Gerd Nyquist (1972-1977)
* Nils Nordberg (1977-1983)
* Sigurd B. Hennum (1983-1985)
* Nils Nordberg (1985-2001)
* Anne Holt (2001-2003)
* Jon Michelet (2003-2009)
* Hans H. Skei (2009-2015)
* Tom Egeland (2015-)

NB: Sidan 2010 har Rivertonklubben nominert fleire titler, såkalla shortlist, som har blitt publisert ca ein månad før sjølve utdelinga.

1972 Sigrun Krokvik: Bortreist på ubestemt tid
1973 David Torjussen (Tor Edvin Dahl): Etterforskning pågår
1974 Anker Rogstad: Lansen
1975 Gunnar Staalesen: Rygg i rand, to i spann (Dumbo og Maskefjes #1)
1976 Pio Larsen: Den hvite kineser
1977 Ingen pris utdelt
1978 Jon Bing og Tor Åge Bringsværd: TV-serien Blindpassasjer
1979 Helge Riisøen: Operasjon
1980 Fredrik Skagen: Kortslutning
1981 Jon Michelet: Hvit som snø (Vilhelm Thygesen #4)
1982 Torolf Elster: Thomas Pihls annen lov
1983 Kim Småge: Nattdykk
1984 Ingen pris utdelt
1985 Michael Grundt Spang: Spionen som lengtet hjem
1986 Edith Ranum: Høyrespelserien Ringer i mørkt vann
1987 Lars Saabye Christensen: Sneglene
1988 Alf R. Jacobsen: Kharg
1989 Idar Lind: 13 takters blues
1990 Ingvar Ambjørnsen: Den mekaniske kvinnen
1991 Audun Sjøstrand: Valsekongens fall
1992 Arild Rypdal: Orakel
1993 Morten Harry Olsen: Begjærets pris
1994 Anne Holt: Salige er de som tørster (Hanne Wilhelmsen #2)
1995 Kolbjørn Hauge: Død mann i boks
1996 Karin Fossum: Se deg ikke tilbake! (Konrad Sejer #2)
1997 Jo Nesbø: Flaggermusmannen (Harry Hole #1)
1998 Jan Mehlum: Kalde hender (Svend Foyn #2)
1999 Unni Lindell: Drømmefangeren (Cato Isaksen #2)
2000 Kjell Ola Dahl: En liten gyllen ring (Oslodetektiver #2)
2001 Jon Michelet: Den frosne kvinnen (Vilhelm Thygesen #9)
2002 Gunnar Staalesen: Som i et speil (Varg Veum #13)
2003 Kurt Aust: Hjemsøkt (Petter Hortten #3)
2004 Ulf Breistrand og Jarl Emsell Larsen: TV-serien Svarte penger - hvite løgner
2005 Frode Grytten: Flytande bjørn
2006 Tom Kristensen: Dødsriket (#5)
2007 Jørgen Gunnerud: Høstjakt (Knut Moen #6)
2008 Vidar Sundstøl: Drømmenes land (Minnesotatrilogi #1)
2009 Tom Egeland: Lucifers evangelium (Bjørn Beltø #3)

2010
2011
2012
2013
2014
  • Karin Fossum: Helvetesilden (Konrad Sejer #12)
  • Asbjørn Jaklin: Rød sone (Alexander Winther #2) (nominert)
  • Merete Junker: Venuspassasjen (Mette Minde #4) (nominert)
  • Marit Reiersgård: Jenta uten hjerte (Bitte Røed #2) (nominert)
  • Gunnar Staalesen: Ingen er så trygg i fare (Varg Veum #19) (nominert)
2015
  • Kjell Ola Dahl: Kureren
  • Tore Aurstad og Carina Westberg: Nattevandreren (Wulfsberg #2) (nominert)
  • Frits de Bourg: Dødens elv (Wolff #3) (nominert)
  • Ingebjørg Berg Holm: Stjerner over, mørke under (nominert)
  • Vidar Sundstøl: Djevelens giftering (nominert)
2016
  • Torkil Damhaug: En femte årstid (Cappelen Damm) (nominert)
  • Karin Fossum: Hviskeren (KS #13) (Cappelen Damm) (nominert)
  • Unni Lindell: Jeg vet hvor du bor (Marian Dahle #1) (Aschehoug) (nominert)
  • Bjørn Olav Nordahl: Dødvinkel (Gyldendal)
  • Chris Tvedt: Den som forvolder en annens død (Mikael Brenne #6) (Cappelen Damm) (nominert)
Rivertonklubbens ærespris

1973 Andre Bjerke
1976 Bjørn Carling
1978 Gerd Nyquist
1990 Tage la Cour
1992 Nils Nordberg
1997 Willy Dahl, Sigurd B. Hennum og Torolf Elster
2012 Varg Veum (Gunnar Staalesens berømte hovudperson)
2016 Jo Nesbø

Rivertonklubbens internasjonale ærespris

1991 Ruth Rendell
1993 P.D. James
1997 Ed McBain
2006 Maj Sjöwall
2012 Henning Mankell

Glassnøkkelen er en årlig pris for beste kriminallitterære verk (roman eller novellesamling). Den utdeles årlig av Skandinaviska Kriminalsällskapet for en bok utgitt av en dansk, finsk, islandsk, norsk eller svensk forfatter. Prisen har fått navn etter Dashiell Hammetts hardkokte krimklasikker av samme navn. (Tekst henta frå Wikipedia)

NB: Fram til 2000 var det kun Noreg, Sverige og Danmark som var fullverdige medlemmer av SKS, og som kunne nominere romaner til prisen. I 2000 nominerte Finland sin første roman til prisen, og året etterpå nominerte Island sin første kandidat.

1992
1993
  • Peter Høeg: Frøken Smillas fornemmelse for sne DK
  • Gert Nygårdshaug: Det niende prinsipp (nominert) NO
  • Gunnar Ohrlander: Den brinnande staden (nominert) SE
1994
  • Kim Småge: Sub Rosa NO
  • Kerstin Ekman: Händelser vid vatten (nominert) SE
1995
  • Erik Otto Larsen: Masken i spejlet DK
  • Håkan Nesser: Borkmanns punkt (Van Veeteren #2) (nominert) SE
  • Arild Rypdal: Kodene i Metrograd (nominert) NO
1996
  • Fredrik Skagen: Nattsug NO
  • Steen Christensen: Drabsafdelingen (nominert) DK
  • Henning Mankell: Villospår (nominert) (Wallander #5) SE
1997
1998
1999
2000
2001
  • Karin Alvtegen: Saknad SE
  • Kjell Ola Dahl: En liten gyllen ring (Oslodetektiver #2) (nominert) NO
  • Viktor Arnar Ingolfsson: Engin spor (nominert) IS
  • Mark Ørsten: Venner og fjender (nominert) DK
2002
  • Arnaldur Indriðason: Mýrin (Reykjavik Murder Mystery #3) IS
  • Åke Edwardson: Himlen är en plats på jorden (nominert) SE
  • Leena Lehtolainen: Snöjungfrun (Maria Kallio #4) (nominert) FI
  • Jon Michelet: Den frosne kvinnen (Vilhelm Thygesen #9) (nominert) NO
  • Jan Stage: Et kys fra Kaliningrad (nominert) DK
2003
  • Arnaldur Indriðason: Grafarþögn (Reykjavik Murder Mystery #4) IS
  • Gretelise Holm: Paranoia (Karin Sommer #1) (nominert) DK
  • Leena Lehtolainen: Dödsspiralen (Maria Kallio #5) (nominert) FI
  • Leif GW Persson: Mellan sommarens längtan och vintarens köld (nominert) SE
  • Gunnar Staalesen: Som i et speil (Varg Veum #13) (nominert) NO
2004
  • Kurt Aust: Hjemsøkt NO
  • Karin Alvtegen: Svek (nominert) SE
  • Viktor Arnar Ingolfsson: Flateyjargata (nominert) IS
  • Steen Langstrup: Stikker (nominert) DK
  • Harri Nykänen: Raid och tjallarna (nominert) FI
2005
  • Anders Roslund og Börge Hellström: Odjuret (Grens & Sundkvist #1) SE
  • Henning Mortensen: Den femte årstid (nominert) DK
  • Marianne Peltomaa: Inget ljus i tunneln (nominert) FI
  • Ævar Örn Josepsson: Svartir englar (nominert) IS
2006
  • Stieg Larsson: Män som hatar kvinnor (Millennium #1) SE
  • Frode Grytten: Flytande bjørn (nominert) NO        
  • Gretelise Holm: Under fuld bedøvelse (nominert) SE
  • Matti Yrjana Joensuu: Harjunpaa ja pahan pappi (nominert) FI
2007
  • Matti Rönkä: Ystävät kaukana FI
  • Anna Jansson: Främmande fågel (nominert) SE
  • Elsebeth Egholm: Nærmeste pårørende (Dicte Svendsen #4) (nominert) DK
  • Tom Kristensen: Dødsriket (#5) (nominert) NO
  • Ævar Örn Josepsson: Blodberg (nominert) IS
2008
  • Stieg Larsson: Luftslottet som sprängdes (Millennium #3) SE
  • Tapani Bagge: Musta Taivas (nominert) FI
  • Jørgen Gunnerud: Høstjakt (Knut Moen #6) (nominert) NO
  • Morten Hesseldahl: Drager over Kabul (nominert) DK
2009
2010
  • Jussi Adler-Olsen: Flaskepost fra P (Avdeling Q #3) DK
  • Tom Egeland: Lucifers evangelium (Bjørn Beltø #3) (nominert) NO
  • Anders Roslund og Börge Hellström: Tre sekunder (Grens & Sundkvist #5) (nominert) SE
  • Jarkko Sipilä: Seinää vasten (Helsinki Homicide #8) (nominert) FI
2011
  • Leif G.W. Persson: Den döende detektiven SE
  • Marko Leino: Ansa (sv: Fälla) (nominert) FI
  • Susanne Staun: Døderummet (nominert) DK
  • Chris Tvedt: Dødens sirkel (Mikael Brenne #5) (nominert) NO
2012
  • Erik Valeur: Det syvende barn DK
  • Arne Dahl: Viskleken (Opcop #1) (nominert) SE
  • Torkil Damhaug: Ildmannen (nominert) NO
  • Yrsa Sigurdardottir: Ég man þig (nominert) IS
  • Antti Toumainen: Parantaja (nominert) FI
2013
2014
  • Gard Sveen: Den siste pilegrimen (Tommy Bergmann #1) NO
  • Christoffer Carlsson: Den osynlige mannen från Salem (nominert) SE
  • Simon Pasternak: Dødszoner (nominert) DK
2015
  • Thomas Rydahl: Eremitten DK
  • Tove Alsterdal: Låt meg ta din hand (nominert) SE
  • Karin Fossum: Helvetesilden (Konrad Sejer #12) (nominert) NO
  • Timo Sandbe: Mustamäki (nominert) FI
2016
  • Ane Riel: Harpiks DK
  • Kjell Ola Dahl: Kureren (nominert) NO
  • Kati Hiekkapelto: Suojjattomat (nominert) FI
  • Anders de la Motte: Ultimatum (nominert) SE
  • Yrsa Sigurdadottir: DNA (nominert) IS